Aby sa prestavba kúpeľne skutočne vyplatila, musí byť kvalitná

Prestavba staršej kúpelne

Prestavba kúpelne Poeticky napísané – kúpeľňa je priestor v byte, ktorý nám každé ráno praje dobrý deň a večer pekné sny. Je to miesto, kde svoj deň začíname aj končíme. Aby sme sa v jej priestoroch cítili príjemne, musíme si ju prispôsobiť svojim potrebám a to nielen vizuálne, ale tiež priestorovo. A tak sa stáva, že príde k slovu prestavba kúpeľne.

Prestavba kúpeľne by mala byť vykonávaná odborníkmi. Stavbu múrov, inštaláciu ani elektrické rozvody by sme nemali vykonávať laicky. Nejde len o bezpečnosť, ale aj funkčnosť elektrorozvodov, ktoré by sme mohli neodborným zásahom vážne poškodiť. V prípade chybne vykonaných inštalácií a elektrických rozvodov počas prestavby kúpeľne sa môže (okrem úrazov) prihodiť , že napríklad prasknú rúrky v podlahe a voda vytečie až k susedom alebo dôjde ku skratu a spáli sa motor v práčke. A potom zistíme, že poisťovňa práve kvôli neodbornej prestavbe kúpeľne odmietne vyplatiť náhradu za poškodené predmety.

Oveľa viac problémov však nastane, ak sa v rámci prestavby kúpeľne rozhodneme zbúrať niektorú existujúcu stenu. V tom prípade si musíme zadovážiť plán bytu, stavebné povolenie a ak by sa jednalo o časť nosnej steny, potrebujeme aj posúdenie statika. V opačnom prípade (bez stavebného povolenia) by sa mohlo jednať o nelegálnu prestavbu kúpeľne s patričnými postihmi stavebného úradu, alebo by sa nám mohla stať ešte nepríjemnejšia vec – ak by sa do krásne zrekonštruovanej kúpeľne prepadli susedia z horného poschodia.

Aj keď by sme pri prestavbe kúpeľne mali svojpomocne vykonávať maximálne tak obklady a dlažbu, môžeme ušetriť aj tým, že sa zorientujeme na trhu. Ak budeme vedieť, aké možnosti máme vo výbere sanity aj zariaďovacích predmetov, môžeme ušetriť nemalé peniaze.
 

Kedy je potrebné pri prestavbe kúpeľne stavebné povolenie?

V prípade jednoduchého vymurovania bytového jadra môže stačiť len ohlásenie stavby, so základným zakreslením pôdorysu rekonštrukcie. Stavebné povolenie je potrebné pri náročnejšej rekonštrukcii , kedy meníte dispozíciu bytu a zasahujete do nosných konštrukcií. Vždy je vhodné sa poradiť s odborníkmi a konzultovať svoj ​​zámer na príslušnom stavebnom úrade.

Žiadosť o stavebné povolenie, vrátane vypracovaného stavebného projektu prestavby kúpeľne a statického posudku , predkladá majiteľ nehnuteľnosti stavebnému úradu. Všetky tieto úkony za vás môže vybaviť aj renomovaná stavebná firma.

Hľadáte spoľahlivú firmu na prestavbu staršej kúpelne alebo bytového jadra? Vyberte si firmu zo zoznamu stavebných spoločností a firiem na stavebnom portáli www.stavebnik.sk  Na jeho stránkach sa nachádza aj systém pre zasielanie stavebných dopytov na firmy zaregistrované v zozname.

 

Urobte si jasno

Prestavba kúpelneAby prestavba kúpeľne netrvala dlhé týždne je potrebné už v štádiu jej plánovania ujasniť niekoľko základných otázok.

1. Návrh a projekt. Odporúčame obrátiť sa na odborníkov, či už sa jedná o architekta, stavebného inžiniera, alebo kúpeľňové štúdio, ktorí spracujú jednoduchší či komplexnejší projekt a poradia s celkovou koncepciou priestoru. Zároveň vám pomôžu s voľbou stavebných materiálov a zariaďovacích predmetov.

 

2. Elektrická inštalácia a osvetlenie. Hoci osvetlenie býva inštalované až úplne na záver, je potrebné rozhodnúť o umiestnení jednotlivých zásuviek, vypínačov, svetiel a spotrebičov už pri príprave prestavby kúpeľne . Všeobecne možné povedať, že kúpeľňa vyžaduje dostatok osvetlenia , centrálne svetla je vhodné doplniť osvetlením nad zrkadlom, alebo vedľa neho, zvážiť môžete tiež relaxačné osvetlenie či svetelné scény.

3. Rozvody vody a odpady. Rozvody studenej a teplej vody vrátane odpadov radšej prenechajte odborníkom, predídete tak možným nepríjemnostiam s neodborne vykonanou prácou.

4. Kúrenie a vetranie. O spôsobe vykurovania je vhodné sa poradiť s projektantom, rovnako ako o odvetrávaní kúpeľne vhodným spôsobom.

 

Na čo nezabúdať?

Prestavba kúpeľne alebo stavba novej nezačína navezením stavebného materiálu . Na novú stavbu je potrebné najprv vytvoriť miesto. Prestavba kúpeľne teda začína búraním starej kúpeľne alebo panelového jadra a odvozom sutiny. Najprv je nutné odpojiť a zastaviť elektrinu, vodu, a ak prechádza jadrom aj plyn, tak aj ten. Až potom sa môžeme pustiť do bezpečného rozoberania jadra. Odstránime všetky demontovateľné kryty vaní a plechové opláštenie stúpačkových šácht. V starších domoch, kde je kúpeľňa murovaná, musíme jednoducho nevyhovujúce steny vybúrať. Avšak pozor na to, aby sme si nezborili stenu nosnú. K odvozu stavebnej sutiny a zvyškov jadra alebo kúpeľne je potrebné objednať kontajner.

Samozrejme, nesmieme zabudnúť na už spomínaný fakt, že zložitejšia prestavba kúpeľne vykonávaná bez povolenia sa považuje za nelegálnu stavbu. Radšej sa informujme na príslušnom stavebnom úrade o našich povinnostiach.

Zaujať by vás mohol aj článok s tipmi Začíname zariadovať kúpeľňu

Foto: andreybar.livejournal.com, amanitadesign.net
(i.n.)