Naplánujte si prestavbu pivnice

Prvým krokom ku prestavbe pivnice je váš dokonalý plán

Prestavba pivniceUrobte prvý krok pri vytváraní suterénu podľa svojich snov a vytvorte si dokonalý plán pre prestavbu starej pivnice na netypický obytný priestor.
Vlastníte starší dom, ktorý sa chystáte rekonštruovať? Nachádza sa v jeho suteréne veľká pivnica, nepoužívaná kotolňa, práčovňa alebo priestory, ktoré pre váš bežný život stratili význam? Zahrňte túto časť obydlia do vašich plánov prestavby domu.

Na rozdiel od miestností v iných častiach obydlia má suterén svoje špecifické vlastnosti, ktoré nemôžete prehliadať. Niekedy sú to znížené stropy či konštrukčné prvky, ktoré vám nedávajú veľa možností na prestavbu pivnice. Vždy sa však nájde riešenie, ktoré dokáže uspokojiť vaše túžby.

Najprv sa však bude treba popasovať s najčastejším problémom starých domov, ktorým je ich zvýšená vlhkosť, prejavujúca sa práve v suteréne, ktorých základová doska a obvodové múry sú v priamom kontakte so studenou a vlhkou zemou. Betón absorbuje vlhkosť, ako špongia. Výsledkom je nepríjemná vlhkosť a zatuchlina v pivnici. Riešením je izolácia podlahy, prípadne obvodových múrov. Ak nechcete počas prestavby pivnice minúť veľké peniaze, môžete si vybrať z množstva jednoduchších, lacnejších, no napriek tomu účinných riešení. K nim patrí napríklad izolačný epoxidový náter na podlahu, ktorý je vodotesný. Podľa vášho osobného vkusu si môžete vybrať z množstva farebných odtieňov, vrátane slonoviny, tmavohnedej či výraznej červenej farby. Existuje tiež množstvo spôsobov zateplenia a izolácie stien a muriva podpivničených priestorov špeciálnymi materiálmi. Dajte na rady odborníkov a prizvite si ich na pomoc.
 

Hľadáte kvalitnú firmu pre prestavbu vašich pivničných či podkrovných priestorov? Vyberte si zo zoznamu stavebných firiem a spoločností na portali slovenského stavebníctva v sekcii Rekonštrukcie bytov a domov. Vyberte si niekoľko firiem a zašlite im žiadosť o vypracovanie cenovej ponuky cez jednoduchý systém Zadaj dopyt.


Pri prestavbe pivnice je veľmi dôležitý jej pôdorys. Ak vytvárate plán jej budúceho využitia sami, dôkladne ho zmerajte a nakreslite si jednoduchý nákres aj s rozmermi, aby ste v budúcnosti nemali problém umiestniť tam nábytok a interiérové doplnky väčších rozmerov. Starostlivo si zapíšte tiež výšku priestoru. Tento nákres môže v budúcnosti slúžiť, ako užitočný referenčný nástroj pre prípad, že si privoláte na pomoc skúseného architekta (www.architekti.eu)  či iného zhotoviteľa - dodávateľa.


Je dôležité vedieť hneď na začiatku, na čo chcete pivničné priestory po prestavbe využívať. Domáce kino si totiž vyžaduje iné plány, ako v prípade využívania rekonštruovaných priestorov na hosťovskú izbu, či posilňovňu.  V prípade veľkorysých priestorov pivnice ju môžete predeliť na viacero častí a zakomponovať do nich napríklad saunu. Ak chcete využiť pivnicu na viac účelov, pohrajte sa s dizajnom jednotlivých častí, alebo celku.

Napríklad pivničný dizajn s kamenným obkladom je prijateľný tak pre fitness centrum, ako aj pracovňu či vinotéku. Moderný dizajn je pre tých, ktorí obľubujú zábavu, stretnutia s priateľmi a podobne. Ak sú podpivničené priestory vybavené malými oknami nad zemským povrchom, vymeňte ich za moderné. Nezabúdajte na osvetlenie, pretože to pôvodné už určite nebude dostačujúce. Dôležitým prvkom, na ktorý pri prestavbe pivnice nesmiete zabúdať je vetranie a klimatizácia – kúrenie. V pôvodne chladných priestoroch tak môžete udržiavať príjemnú teplotu počas celého roka.


Aby váš cieľ splnil účel, budete sa musieť zaoberať tiež otázkou vstupu do zrekonštruovanej pivnice. Betónové schody zakryté kobercom už nepostačia. Aby vám nič nekazilo dojem po ukončení prestavby, urobte zmenu, ktorá môže zahŕňať aj zbúranie starého schodiska a jeho nahradenie trendovými schodmi. Nezabudnite na vchodové dvere do suterénu, ktoré doplnia vašu snahu urobiť prestavbu pivnice dokonale. Potom bude mať váš dom okrem zväčšenia obytného priestoru aj elegantnú pridanú hodnotu vo forme určitého luxusu, ktorý nezostane bez povšimnutia.

Prečítajte si aj článok Načo dbať pri rekonštrukcii kúpelne

Foto: interiorholic.com

(i.n)